Son Haberler
Anasayfa / Türkiye / 2013 Newroz Olayları

2013 Newroz Olayları

BDP’nin bugün 5 ilde düzenlediği Nevruz kutlamalarında olaylar çıktı. Göstericiler, polisle çatıştı.

İçişleri Bakanlığı’nın, Nevruz’un, günü olan 21 Mart tarihinde kutlanmasını isteyen genelgesine rağmen Barış ve Demokrasi Partisi’nin bugün Batman ve Şırnak’ın Cizre ilçesinde düzenlediği kutlamalarda olaylar çıktı. Göstericiler ile polis arasında çıkan arbedede Batman’ın bazı sokakları ile Cizre, savaş alanına döndü.

Batman’da valiliğin dün Nevruz kutlamasına izin verilmeyeceğini açıklamasına rağmen bu sabah saatlerinden itibaren BDP’nin kutlama yapacağını açıkladığı şehirlerarası otogar yakınındaki boş alanda polis, sıkı güvenlik önlemleri aldı.

POLİSE ATEŞ AÇILDI

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, izinsiz Nevruz kutlaması için toplanan göstericilerin arasından açılan ateş sonucu 3 polis memuru yaralandı. Yaralı polisler, Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaralanan 2 polisle birlikte Diyarbakır’a getirildi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Acil Servisi’ne sevk edilen polislerden Ahmet Toprakoğlu ve Cihangir Ata’nın hayatî tehlikelerinin olduğu öğrenildi.

POLİSTEN KÜRTÇE VE TÜRKÇE UYARI

Batman’dan polis, gün boyu halkı Kürtçe ve Türkçe olarak uyardı. Polis, sivil araçlarla cadde ve sokaklarda dolayarak Nevruz şenliklerinin bir gün öncesinden yapılmasının valilikçe yasaklandığını duyurdu. Anonsta “20 Mart Salı Nevruz etkinliğine, provokasyon ihtimaline binaen valiliğimizce izin verilmemiştir. Bu nedenle Nevruz bayramının 21 Mart Çarşamba günü kutlanması uygun görülmektedir” denildi. Kürtçe anonslarla da “Parezger me jibo iro destur ne daye. Nevroz roja Çarşembe’ye. İda ve piroz be” dendi.

POLİSE TAŞLI, SES BOMBALI, HAVAİ FİŞEKLİ, MOLOTOFLU SALDIRI

Bir kaç noktadan gelip alana girmek isteyen gruplara polis. müdahale etti. Göstericiler da polise, ses bombası, havai fişek, molotof ve taşlı saldırıda bulundu. Diyarbakır caddesinde çıkan olaylarda polis, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

BDP’Lİ VEKİLLER POLİS MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞTÜ

Bu arada Van bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP Diyarbakır millekvekili Nursel Aydoğan, polis müdürleriyle görüşüp alana girmelerine izin verilmesini istedi. Ancak polisin izin verilmeyeceğini bildirmesi üzerine milletvekilleri parti otobüsüne döndükten sonra göstericiler ile polis arasında yine arbede çıktı.

İçinde milletvekilleri ve partililerin bulunduğu BDP parti otobüsü ile arkasında bulunan kalabalık bir grup alana girmek için bekledi. Alana çıkan tüm cadde ve sokaklarda önlem alan polis ile alana girmek isteyen göstericiler arasında sık sık karşılıklı arbede çıktı.

CİZRE SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Şırnak’ın Cizre ilçesinde İdil Yolu üzerinde bulunan BDP ilçe parti binası önünde bulunan boş alanda, izin verilmemesine rağmen Nevruz kutlaması için yaklaşık 5 bin kişi toplandı.

Sıkı güvenlik önlemi alan polis, kutlama alanına gelerek önce kutlamaların yasa dışı olduğu uyarısında bulundu. Göstericilerin uyarıya aldırış etmemesi üzerine polis, kalabalığı dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombası ile müdahalede bulundu. Göstericiler Cudi ve Nur mahallelerine kaçtı.

Sokaklarda göstericilerin, güvenlik güçlerine ses bombası, molotof kokteyli ve havai fişekle saldırması ortalığı savaş alanına çevirdi. Polisin gaz bombalarından BDP ilçe binası yakınındaki Menderes İlköğretim Okulu’ndaki öğrenciler de etkilendi. Kapı ve pencereleri kapatan öğrenciler içeride mahsur kaldı. Öğrenciler, göstericilerle polisin çatışmasını pencereden izledi.

Bu arada Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde dün akşam meydanda davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Polis, olay çıkmaması için bölgede sıkı önlem aldı.

MERSİN’DE GÖSTERİCİLER POLİSLE ÇATIŞTI

Mersin’de Nevruz kutlamalarına izin verilmemesini bahane eden terör örgütü yandaşları ortalığı savaş alanına çevirdi. Barikat kurarak polise taş atan örgüt yandaşlarını polis, gaz bombası atarak dağıttı.

Atılan gaz bombasından BDP Mersin killetvekili Ertuğrul Kürkçü de etkilendi. Daha sonra polis. Kürkçü ve İstanbul killetvekili Sırrı Süreyya Önder’in aralarında bulunduğu bir grubun girişine izin verdi.

Alana girilmesine izin verilmeyen terör örgütü yandaşları ise ara sokaklarda toplanarak çöp konteynerleri ile barikat oluşturarak polise taş attı. Bunun üzerine Özgürlük kahallesi ile Şevket Sümer mahallesi ara sokaklarda toplanan örgüt yandaşlarına polis. gaz bombası ve basınçlı su sıkarak müdahale etti. Polis yaklaşık 10 kişiyi göz altına aldı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’nın Viranşehir, Halfeti ve Suruç ilçelerinde de Nevruz gerginliği yaşandı. Örgüt yandaşları, Viranşehir’i savaş alanına çevirdi. Halfeti’de bir polis memurunun yaralandığı öğrenildi.

Viranşehir’de bir gurup örgüt yandaşı, sabah saatlerinde Nevruz’u kutlamak bahanesiyle hayvan pazarı olarak bilinen boş alanda toplandı. Polis, kutlamaya izin vermedi. Alana hazırlıklı gelen grup bir anda ilçeyi savaş alanına çevirdi. Telefon direklerini yola deviren kalabalık, çöp bidonlarını yola savurdu, lastik yaktı, trafik tabelalarını söktü, polise taş yağdırdı. Polis, çevreye zarar veren gruba müdahale etti. Alana gelen BDP milletvekili Leyla Zana’nın, atılan gaz bombalarından etkilendiği, belediye başkanı Mehmet Burun’unsa hafif şekilde yaralandığı iddia ediliyor. Olay yerine ambulanslar sevk edildi.

Halfeti’de sabah saatlerinde bir grup örgüt yandaşı yürüdü. Yürüyüşe izin vermeyen polis ile göstericiler arasında gerginlik çıktı. Gerginlik sırasında bir polis memurunun yaralandığı, 4 göstericinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Suruç’ta ise gergin bekleyiş devam ediyor. Nevruz’u kutlamak isteyen bir grup BDP’li, Aydın mahallesindeki parti binasında bekliyor.

BİTLİS

Nevruzu kutlamak için Bitlis’te bir araya gelen grubun yürüyüşünden sonra olay çıktı.

BDP Bitlis milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ve BDP’li belediye başkanlarının da aralarında olduğu bir grup, Bitlis’te Nevruz yürüyüşü yapmak istedi. Nur caddesi üzerinde sloganlar eşliğinde yürüyen grupla polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Güvenlik güçleri, arbededen sonra polis araçlarına taş atan göstericileri dağıtmak için tazyikli su kullandı. Tazyikli su sıkılması ve biber gazı atılması üzerine gruplar ara sokaklara kaçtı.

IĞDIR

Iğdır’da Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) erken Nevruz kutlamalarında çıkan olaylarda 8 kişi gözaltına alındı.

Iğdır’da BDP tarafından düzenlenen erken Nevruz kutlamaları gergin başladı. Polisin, kutlamaların yarın Kılıçlar Anıtı arkasındaki alanda olacağı, yapılan programın yasa dışı olduğu yönündeki anonslarına taşla karşılık veren göstericiler, ekiplerle çatıştı. Polisin göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak dağıtmaya çalıştığı grup, ara sokaklara dağıldı. Şehirde birçok iş yeri ve araçta hasar meydana gelirken, olaylara karışan 8 gösterici gözaltına alındı.

KOCAELİ’DE NEVRUZ YÜRÜYÜŞÜNE İZİN YOK

Kocaeli’de polis, BDP’lilerin Nevruz yürüyüşüne izin vermedi. Yürüyüşe katılmak isteyen BDP’li Sabahat Tuncel polisle tartıştı. Polis, yürüyüşe izin vermeyince BDP’liler elbiselerini yakarak Nevruz ateşi oluşturdu. Bir grup vatandaş, BDP’lilere tepki gösterince bir süre gerginlik yaşandı. Sabahat Tuncel’in konuşmasının ardından BDP’liler olaysız bir şekilde dağıldı.

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bir grup BDP’li, Nevruz/u kutlamak için Merkez Bankası’nın önünde toplanarak Perşembe Pazarı’na kadar yürümek istedi. Yürüyüşe izin vermeyen polis, barikat oluşturdu. Kocaeli’ye gelen BDP’li Sabahat Tuncel de yürüyüş için polisle tartıştı. Tuncel ve yanındakiler bu kez Merkez Bankası önüne döndü. Bu esnada bazı vatandaşlar, gruba tepki gösterince kısa süreli gerginlik yaşandı. BDP’liler, üzerlerinden çıkardıkları elbiseleri yakarak Nevruz ateşi oluşturdu. Tuncel ve diğer BDP’liler, ateşin üzerinden atladı.

PATNOS’TA 15 GÖZALTI

Ağrı’nın Patnos ilçesinde Nevruz kutlamalarına izin verilmemesini protesto eden 500 kişilik grup yürümek isteyince polis müdahale etti. Polisi taşlayıp, MOBESE kameraları ile trafik ışıkları ve levhalarına zarar veren grup, lastik ve çöp bidonlarını yaktı. Polis gösterecileri dağıtmak için tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba kullandı. Çıkan olaylarda 15 kişi gözaltına alındı.

Nevruz’u kutlamak için Patnos’a gelen BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık, gerekli izin alınmayınca BDP İlçe Başkanlığı önünde toplananlara kısa bir konuşma yaparak ayrıldı. Sırrı Sakık’ın gitmesinin ardından yaklaşık 500 kişilik grup, Nevruz kutlamalarına izin verilmemesini protesto için yürüyüş yapmak istedi. Emniyet Müdürlüğü ise yürüyüşün izinsiz olduğun belirterek izin vermedi.

POLİSİ TAŞLAYIP, MOBESE KAMERALARINA ZARAR VERDİLER

Grup, bunun üzerine polise taş atmaya başladı. Kaldırım taşlarını söken göstericiler, Dörtyol kavşağında bulunan MOBESE kameralarına, trafik ışık ve levhalarına zarar verdi. Lastik ve çöp bidinlorını ateşe veren göstericileri dağıtmak için polis, tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba kullandı. Yaşları 15- 18 arasında değişen gençlerin çoğunlukta olduğu grup, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak ara sokaklara dağıldı.

Olaylar nedeniyle esnaf iş yerlerini kapatarak evine çekilirken polis, olaylara karışan 15 kişiyi gözaltına aldı. Saat 12:00’de başlayan ve yaklaşık 1,5 saat kadar süren olayların ardından polis, cadde ve sokaklardaki güvenlik önemlerini sürdürüyor.

NUSAYBİN’DE GERGİN DAKİKALAR

BDP tarafından Mardin’in Nusaybin ilçesinde organize edilen izinsiz Nevruz kutlamasında da olaylar çıktı.

Mahalle aralarında toplanan vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren gruplar halinde Nevruz meydanına akın etti. Öğle saatlerine doğru alanı dolduranlar, müzik eşliğinde halaylar çekti. BDP Batman milletvekili Ayla Akat Ata, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Girmeli Belediye Başkanı Ömer Altun, Duruca Belediye Başkanı Zeki Kavak, Akarsu Belediye başkanı Lokman Fındık ve Nusaybin BDP ilçe başkanı Ayten Kahraman tarafından Nevruz ateşinin yakılmasıyla coşku arttı.

Kaymakamlığın Nevruz kutlamasına izin vermemesi nedeniyle parti otobüsüne çıkan milletvekili Ayla Akat Ata ve beraberindekiler, alanı selamladı. Hükümetin ‘Nevruz 21 Mart’ta kutlanacak’ açıklamasına tepki gösteren Ata şöyle konuştu:

“Hatırlarsınız; bir zamanlar ayın 21’inde de Nevruz kutlamak yasaktı. O gün Kürtler nasıl izin alarak Nevruz’u kutlamadılarsa bu gün de izin alarak Nevruz kutlamıyorlar. Biliyoruz ki bizim Nevruz’u kutlamamızın önündeki engel, tarih değildir. Çünkü biz Nevruz’u ayın 21’i değil, Nevruz inancını, Nevruz kültürünü, Nevruz felsefesini özgürleştiren insalardan Ronahilerden, Rahşanlardan, Berivanlardan devraldık bu mirası. Nevruz kutlu olsun”

Ata’nın “Bizim evimiz partimizdir. Hep birlikte oraya yürüyeceğiz” sözlerinden sonra alandakiler Hınıs caddesi üzerinden BDP ilçe binasına yürümek istedi. Caddeyi kapatan polis ile karşı karşıya gelen grup arasında olaylar çıktı. Grubun yürüyüşüne izin vermeyeceğini anons eden polise taş atıldı. Polis gruba basınçlı su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Nevruz alanındakiler ile polis arasında ara sokaklarda kovalamaca yaşandı. Takviye ekiplerin gelmesiyle gruplar tamamen dağıldı.

Öte yandan, BDP ilçe binasına gitmek isteyen milletvekili Ata ile beraberindekilerin kalabalık grup olduğu gerekçesiyle polis, yürüyüşe izin vermedi. Polis, 27 Mayıs caddesi üzerindeki hemzemin geçitte durdurduğu Ata ve beraberindekilerin ferdi olarak dağılmasını istedi. Bunun üzerine milletvekili Ata ile polis amiri arasında tartışma yaşandı. Ata ve beraberindekiler daha sonra bölgeden yürüyerek ayrıldı. Polisin müdahalesi sırasında 3 kişinin gazdan etkilenerek Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırılıldığı belirtiliyor.

DİYARBAKIR’DA RESMİ NEVRUZ KUTLAMASI İPTAL

Diyarbakır’da yarın yapılması planlanan resmi Nevruz kutlamaları, tertip komitesinin talebi üzerine iptal edildi.

Diyarbakır Valiliği’nin açıklamasında, “Başkanlığını Mehmet Eşref Mamedoğlu’nun yaptığı 7 kişilik düzenleme kurulu, 19.03.2012 tarihinde vermiş oldukları dilekçe ile Valilik Makamı’na müracaatta bulunulmuş ve 21.03.2012 tarihine nevruz alanında açık hava toplantısını düzenlemeyeceklerini bildirilmişlerdir” denildi.

Hakkında UkaLa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>