Son Haberler
Anasayfa / Türkiye / Batman Newroz’u 19 Mart 2013

Batman Newroz’u 19 Mart 2013

Batman’daki Newroz kutlamalarına polis müdahale etti. Biber gazından etkilenen Ahmet Türk polis tarafından darp edildi. Türk hastaneye kaldırıldı.

Polis Batman’daki Newroz kutlamalarına biber gazlarıyla müdahale etti. Mardin Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk, Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Feleknaz Uça, Fatma Kurtulan, Belediye Başkanvekili Serhat Temel’in de içinde bulunduğu BDP otobüsüne atılan biber gazı bombası sonucunda Türk fenalık geçirdi.

Polisler tarafından darp edilen Ahmet Türk Batman Dünya Hastanesi’ne kaldırıldı.

Türk ile aynı otobüste olan Nursel Aydoğan bianet’e Türk’ün hayati tehlikesi olmadığını, aldığı darbelerden dolayı yüzünde şişlikler ve morluklar olduğunu aktardı.

Aydoğan Türk’ün aşırı gazdan dolayı kısmi bir kalp sıkıntısı geçirdiğini, hastanede oksijen verilip serum takıldığını ve yüzüne soğuk kompres yapıldığını söyledi.

Kafa büyüklüğünde taşlar
Aydoğan, Batman’da halkın Newroz’u kutlamak için sabah saat 10’dan beri alana akın ettiğini, o saatten beri alana girmek için polisle çatıştığını anlattı.

Batman Valisi’yle Ahmet Türk’ün ve kendisinin görüştüğünü, alana girmek isteyen halkın en az yüzde 75’inin genç olduğunu ve kontrol edemediklerini söylediklerini belirten Aydoğan, buna rağmen Batman Valisi’nin izin vermediğini vurguladı.

Polisler tarafından darp edilen Ahmet Türk’ün ve kendilerinin otobüsleri saldırıya uğramadan 25 dakika önce Batman Valisi’yle görüştüğünü hatırlatan Aydoğan, “bunlar biline biline öldürme kastıyla polislerin kafa büyüklüğünde taşları otobüslerine attıklarını” söyledi.

“Samsun’da bilinmeyen kişiler yapmıştı. Burada bilinen, bizim gözümüzün önündeki resmi polisler tekme, tokat ve yumruklarla saldırdılar.

“Bu Valiliğin ve İçişleri Bakanlığı’nın kararıydı. Bunun hesabını verecekler.”

Türk’e tekme ve yumrukla saldırdılar
Batman’da görüşmelerden sonuç alamamaları üzerine halkın yürüyüşe geçtiğini belirten Aydoğan, sonrasındaki gelişmeleri, otobüse ve ardından Ahmet Türk’e yapılan saldırıyı da anlattı:

“Bunun üzerine halk alana girmeye kararlı olduğu için yürüyüşe geçti. Biz de parti otobüsünün içerisindeydik.

“Biz olumsuz gelişmeleri önlemek adına parti otobüsüyle Newroz alanına kitleden önce geçmek istedik. Alana girer girmez polisler tarafından her biri bir kafa büyüklüğünde taşlarla parti otobüsüne saldırı yapıldı. İlk saldırıyı yapan, kafa büyüklüğündeki taşı atan Batman Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’de çalışan sivil bir polisti. Attığı taşla otobüsün ön camını kırdı. Sonra diğer polisler otobüsü dört bir yandan taş yağmuruna tuttu. Bütün camlar kırıldı. Otobüste yaralananlar oldu. Biz yerlere yatarak yaranmaktan kurtulduk.

“Yetmiyormuş gibi gaz bombalarıyla müdahale ettiler. Gazdan dolayı otobüsteki herkes zehirlenme tehlikesi geçirdi. En fazla etkilenen kalp rahatsızlığı olan Ahmet Türk oldu.

“Biz hemen kapıları açıp kendisini indirmek istedik. Dışarı adımını ilk atan oydu. Adımını atar atmaz resmi polisler yumruklar ve tekmelerle saldırdılar. Biz onların üstüne gidinceye kadar Ahmet Türk darbeleri almıştı ve aşırı gazdan dolayı da nefes alamaz durumdaydı.

“Alanda araba yoktu. İlk bulduğumuz polis arabasına attık Ahmet Bey’i ve hastaneye getirdik.”

Aydoğan kentteki son duruma dair de bilgi verdi. Batman’ın her tarafında çatışmanın devam ettiğini bildirdi.

“Şiddet uygulayarak halkı susturamazlar”
Daha sonra bir ara hastanedeki odasından çıkan Ahmet Türk de bir açıklama yaptı.

“Önce taşlarla otobüsün bütün camlarını kırdılar, gaz attılar. Gaz etkisiyle dışarıya çıktım. Polisin biri, resmi giyimli birisi bana doğru geldi. Açık açık hazırlanmıştı, ondan sonra yumruklar atmaya başladı. Orada yanımda ne bir halk ne kitle var. Sadece otobüste 4-5 kişiyleydik.

“Şu anda iyiyim. Sonuçta halen zulümle, sindirmeyle, susturmayla, bir siyaseti izliyorlar. Bu siyasetle Kürtleri susturacağını zannediyorlar. Ama bu yol yol değil, bu yol akıl yolu değil. Biz her zaman söylüyoruz, bu sorunlar ancak diyalogla çözülür. Terör estirerek, şiddet uygulayarak bu halkı susturamazlar.” (YY)

Bianet.org

Hakkında UkaLa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>