Son Haberler
Anasayfa / Genel / Diyarbakır Newrozu 21 Mart 2014 Cuma Amed

Diyarbakır Newrozu 21 Mart 2014 Cuma Amed

Yerel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde kutlanacak olan 2014 Newroz’unun programı netleşmeye başladı. Newroz kutlamalarının startı 17 Mart günü Van ve Batman’da verilecek.

2014 Newroz kutlamalarına ilişkin yapılan çalışmalar hızlanarak devam ediyor. Newroz kutlamaları kapsamında tarihler belirlenirken, kutlamaların startının ise 17 Mart günü Van ve Batman’da verilmesi kararlaştırıldı. Newroz kutlamaları kapsamında tarihleri belirlenemeyen merkezlerde ise yerellerin belirleyeceği tarihlere göre kutlamalar organize edilecek. Çalışmalar kapsamında illerde tertip komiteleri ise oluşturulmaya başladı. İllerde oluşturulan tertip komiteleri, bu hafta kutlamalara ilişkin yasal başvuruları da gerçekleştirecek. Newroz kutlamalarının şiarı ise önümüzdeki günlerde Newroz Tertip Komitesi’nin yapacağı toplantı ile kesinleştirilecek ve kamuoyuna açıklanacak.

Diyarbakır’da Öcalan’ın mesajı okunacak

Diyarbakır Newroz’u ise 21 Mart günü gerçekleştirilecek. Aynı gün başka merkezlerde Newroz kutlaması gerçekleştirilmeyecek. Öte yandan 8 Mart günü İmralı Adası’na giderek
PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşecek olan BDP-HDP heyetinin aynı zamanda 21 Mart günü Diyarbakır Newroz’unda PKK Lideri Öcalan’ın kaleme alacağı mesajı da okuyacağı öğrenildi.

17 Mart

Newroz kutlamalarının startının verileceği 17 Mart günü Van ve Batman’da kitlesel kutlamalar gerçekleştirilecek. Van’da yapılacak olan kutlamaya DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Batman’da yapılacak olan kutlamaya ise BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş katılacak. 17 Aralık günü ayrıca Varto, Tekmen, Kızıltepe, Ergani, Kulp, Silopi ve Şemdinli’de Newroz kutlamaları gerçekleştirilecek.

18 Aralık

18 Mart günü ise Mardin, Hakkari, Bingöl, Ardahan, Bismil, Çınar, Hazro, Eğil, Beşiri, Viranşehir, Cizre, Kurtalan, Doğubayazıt, Bulanık, Norşin, Karayazı ve Hınıs’ta Newroz kutlamaları gerçekleştirilecek. Kutlamalar kapsamında Mardin’de yapılacak olan kutlamaya Aysel Tuğluk, Hakkari’de yapılacak olan kutlamaya ise BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş katılacak.

19 Mart

Kutlamalar kapsamında 19 Mart günü ise Muş, Bitlis, Siirt, Elazığ, Adıyaman, Tekirdağ, Osmaniye, Erzincan, Silvan, Dicle, Hani, Kozluk, Ceylanpınar, İdil, Yüksekova, Erciş, Nusaybin, Diyadin’de etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk Siirt’te konuşurken, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Yüksekova’da konuşacak.

20 Mart

20 Mart günü ise 16 merkezde Newroz kutlaması gerçekleştirilecek. Bu merkezleri isimleri ise şunlar; Şırnak, Iğdır, Erzurum, Maraş, Hatay, Malazgirt, Tatvan, Dersim, Pervari, Gürpınar, Gercüş, Suruç, Çukurca, Lice, Kocaköy, Çüngüş. Şırnak’ta düzenlenen etkinliğe Selahattin Demirtaş, Iğdır’da düzenlenen etkinliğe ise Aysel Tuğluk katılacak.

21 Mart

Newroz etkinlikleri kapsamında 21 Mart günü ise sadece Diyarbakır’da Newroz etkinliği düzenlenecek. Milyonların hedeflendiği etkinliğe seçilmişlerin tamamının yanı sıra BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş katılacak. Diyarbakır’da yapılacak kutlamalara çok sayıda uluslararası delegasyonunda katılması beklenirken, davetlilere ilişkin detaylar ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

22 Mart

Kutlamalar kapsamında 22 Mart günü ise, İzmir, Mersin, Ağrı, Malatya, Manisa, Bursa, Kocaeli, Kırşehir ve Çanakkale’de etkinlikler düzenlenecek. İzmir’de yapılacak olan etkinliğe BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mersin’de yapılacak olan etkinliğe ise DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk katılacak.

23 Mart

Newroz etkinliklerinin sonuncusu ise, 23 Mart günü gerçekleştirilecek. 23 Mart günü Adana, İstanbul, Kars, Urfa, Antep, Denizli, Konya, Antalya, Ankara, Muğla, Eskişehir ve Karakoçan’da kutlamalar düzenlenecek. İstanbul’da yapılacak olan kutlamaya BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş da katılacak.

Hakkında UkaLa

3 yorum

  1. wwwaaaayyyy

  2. biz kendi bayramımızı nevrozu muzla geçirmek istedik.ve onlar sabah oldu.Nevroza gidecektik

  3. vay be bugün izmitte bizi gidemiyoz lan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>