Son Haberler
Anasayfa / Genel / Diyarbakır Newroz’u 2012

Diyarbakır Newroz’u 2012

Amed’de Newroz ateşi tutuştu
Newroz kutlaması için sabahın erken saatlerinden itibaren sokağa çıkan her renk ve sesten on binlerce kişi Newroz Meydanı’na akın etmeye başladı.


2013
Diyarbakır Newroz Görüntüleri için tıklayınız..

DİYARBAKIR – Sarı, kırmızı, yeşil renklere bürünen kentin değişik mahallelerinden hareket eden on binler, buldukları araçlarla alana ulaşmaya çalışıyor.
asdsad
Newroz Bayramı nedeniyle tüm gözlerin çevrildiği Diyarbakır’da, on binler sabahın erken saatlerinden itibaren Newroz Meydanı’na akın etmeye başladı. Bulutlu havanın hakim olduğu kentte, şafağın sökmesiyle birlikte merkez Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde toplanan kitle, yeşil, sarı, kırmızı renklerle süslenen ve Türkçe ve Kürtçe “Newroz pîroz be” yazılı araçlarla gruplar halinde Newroz Alanı’na gitmeye başladı. Yer yer ateşlerin yakıldığı kentte kadın, çocuk, yaşlı yediden yetmişe herkes yöresel kıyafetleriyle Diyarbakır sokaklarını renk cümbüşüne çevirdi. Otobüs, traktör, kamyon, bisiklet gibi araçlarla yola çıkan kalabalık grupların alana varma telaşı sürüyor.
2011 Newroz programına göre Diyarbakır‘da Newroz atesi 20 Mart Pazar günü yakılacak.
DTK ve BDP, büyük Newroz mitingine katılmak üzere gelen delegasyon üyelerine akşam yemeği verdi. DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, “Kürt halkının direniş bayramı olan Newroz’da halkımızın meşru ve demokratik taleplerini dile getireceğiz. Kürtlerin kalbi Diyarbakır’da atacak.
sadsad
DİYARBAKIR - DTK ve BDP, Diyarbakır‘da yarın yapılacak olan büyük Newroz kutlamasına katılmak üzere gelen delegasyonlara Gündoğdu Resturant’ta akşam yemeği verdi. Yemeğe DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, HADEP eski Genel Başkanı Murat Bozlak ile aralarında parlamenter, yazar, gazeteci ve sanatçıların da olduğu çok sayıda delegasyon üyesi katıldı. Yemeğe katılan konukların yöresel kıyafetleri ile gelmesi ilgi odağı oldu. Salonda Newroz’u anlatan şarkılar sık sık çalındı. Yurtdışından gelen delegasyon üyelerinin, renkli yöresel kıyafetleri ile dikkatleri üzerlerinde çeken kadınlar ile hatıra fotoğrafı çekmesi dikkat çekti. Salona beraber gelen DTK Eş Başkanı Türk ile Tuğluk ve BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, masaları tek tek gezerek, konuklar ile selamlaştı.

Yemekte kısa bir konuşma yapan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, konukların Newroz Bayramı’nı kutladı. DTK’nın kurulduğu günden bu yana farklılığı ve çok kültürlülüğü esas alan bir politika izlediğini söyledi. “Kürt halkının direniş bayramı olan Newroz’da halkımızın meşru ve demokratik taleplerini dile getireceğiz” diyen Türk, Kürtlerin kalbi olan Diyarbakır’da özgürlüğün ateşini yakacaklarını ifade etti. Yapılan konuşmaların ardından yemeğe geçildi

Hakkında UkaLa

2 yorum

  1. bak x biizm en büyük liderimizdir arkadaşlkar bi ise x Cok sEViyoRUZ:)ONUN için x bizim her şeymizdir İYİ newrozlar:)bybybyby

  2. Bu sehri yaşanmaz hale getirdiniz. Sagı solu taşlamanın araçları yakmanın neresi kutlama.
    Yazık yazık gerçekten kaybolan hayatlara bu kaos ortamında yetişen çocuklara geleceğe yazık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>