Son Haberler
Anasayfa / Magazin / Ünlüler / Maurice Sendak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Maurice Sendak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Maurice-Sendak_portrait2Maurice Bernard Sendak d. 10 Haziran 1928 – ö. 8 Mayıs 2012 , ABD’li çocuk edebiyatı desinatör ve yazarı. En çok 1963 yılında yayınlanan Where the Wild Things Are isimli resimli çocuk kitabı ile tanınmaktadır.

1928 yılında Brooklyn’de doğan Sendak, Yahudi asıllı yoksul bir göçmen terzinin oğluydu. Para kazanmak için okulu bırakmak zorunda kalan Sendak, çeşitli işlere girip çıktıktan sonra 1951 yılında Marcel Ayme’ın yazdığı ‘Wonderful Farm’ adlı kitabın çizimini üstlendi. Sendak, ilk resimli kitabı olan ‘Kenny’s Window’u 1956 yılında yayımladı.

Başyapıtı sayılan ‘Canavarlar Ülkesinin Kralı’ (Where the Wild Things Are) 1963’te yayımlandı. Sendak, bu kitapla ABD’de en iyi resimli çocuk kitabına verilen Caldecott Ödülü’nü kazandı.

Dünya çapında 19 milyon basılan kitap, yemek yemeden yatağa gönderilen Max’in hayal dünyasında çıktığı canavarlarla dolu yolculuğu anlatıyordu.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton’un 1996 yılında Ulusal Sanat Madalyası ile ödüllendirdiği Sendak’a, 1970 yılında da uluslararası Hans Christian Andersen Madalyası verilmişti.

Hakkında UkaLa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>